1N5659AE3/TR
Mfr.Part #
1N5659AE3/TR
Description
UNI-DIRECTIONAL TVS
No
Base Product Number :
1N5659
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
9.1A
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
102V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
165V
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Product Type :
Zener Diodes
Voltage - Breakdown (Min) :
114V