1N5631/TR
Mfr.Part #
1N5631/TR
Description
TVS DIODE 6.63VWM 12.5VC DO13
Voltage - Breakdown (Min) :
7.38V
Type :
Zener
Series :
Package / Case :
DO-13
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Termination Style :
Axial
Package :
Tape and Reel (TR)
Capacitance @ Frequency :
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C (TA)
Mounting Type :
Through Hole
Clamping Voltage :
12.5 V
Working Voltage :
6.63 V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
6.63V
Product Type :
TVS Diodes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Brand :
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
120A
Product Status :
Active
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
12.5V
Power Line Protection :
No
Number of Channels :
1 Channel
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Supplier Device Package :
DO-13 (DO-202AA)
Packaging :
Reel
RoHS :
N
Microchip
Breakdown Voltage :
7.38 V