199D104X0050A1V1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
199D104X0050A1V1
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 0.1UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Length :
4.4mm
Size / Dimension :
0.173Dia 4.40mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tan Delta :
0.04
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
0.1μF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e3
Published :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Radiation Hardening :
No
Lead Spacing :
0.100 2.54mm
Tolerance :
±20%
Manufacturer Size Code :
A
Series :
TANTALEX®, 199D
Pbfree Code :
yes
Lead Pitch :
2.54mm
Terminal Shape :
Wire
Voltage - Rated DC :
50V
Dielectric Material :
Tantalum
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Height Seated (Max) :
0.280 7.11mm
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Radial
Width :
4.4mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
10 Weeks
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C