187LMX400M2DD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
187LMX400M2DD
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Ripple Current :
990mA
Ripple Current @ Low Frequency :
990mA @ 120Hz
Life (Hours) :
5000 hours
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated :
400V
JESD-609 Code :
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Series :
LMX
Lead Pitch :
10.0076mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Leakage Current :
3mA
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current @ High Frequency :
1.4553A @ 50kHz
Mount :
Through Hole
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±20%
Polarization :
Polar
Capacitance :
180µF
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V
Number of Terminations :
2
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.8421Ohm @ 120Hz
Tan Delta :
0.15
Factory Lead Time :
22 Weeks
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Datasheets
187LMX400M2DD
Cornell Dubilier Electronics 187LMX400M2DD
LMX 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 990mA 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In