16SEPC180MX
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
16SEPC180MX
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 180UF 20% 16V T/H
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Life (Hours) :
5000 hours
Published :
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
250mA @ 120Hz
Terminal Shape :
Wire
Type :
Polymer
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Diameter :
600 µm
Capacitance :
180µF
Tan Delta :
0.1
REACH SVHC :
No SVHC
Diameter :
8mm
Ripple Current @ High Frequency :
5A @ 100kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
10MOhm
Ripple Current :
5A
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case :
Radial, Can
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Termination :
Radial
Polarity :
Polar
Height :
9mm
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
3.5mm
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
16V
Number of Pins :
9
Series :
OS-CON™, SEPC
Dissipation Factor :
10 %
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
10 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage :
16V
Leakage Current :
576μA
Mount :
Through Hole
Datasheets
16SEPC180MX
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Panasonic 16SEPC180MX from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Polymer, Package / Case:Radial, Can, Number of Pins:9, Operating Temperature:-55°C~105°C, Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:2, Voltage:16V, 16SEPC180MX pinout, 16SEPC180MX datasheet PDF, 16SEPC180MX amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Panasonic 16SEPC180MX ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic 16SEPC180MX
180μF ±20% Radial, Can 0.354 9.00mm Bulk 10mOhm OS-CON™, SEPC Through Hole Polymer General Purpose