16MS722MEFC5X7
Mfr.Part #
16MS722MEFC5X7
Description
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Factory Lead Time :
17 Weeks
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Capacitance :
22µF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Through Hole
Voltage - Rated DC :
16V
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Lead Pitch :
2.0066mm
Height :
7mm
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Ripple Current :
42mA
Diameter :
5mm
Packaging :
Bulk
Datasheets
16MS722MEFC5X7
Rubycon 16MS722MEFC5X7
MS7 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 42mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can