16ML330MEFCTA8X9
Mfr.Part #
16ML330MEFCTA8X9
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Voltage - Rated :
16V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Capacitance :
330µF
Package / Case :
Radial, Can
Ripple Current @ Low Frequency :
195mA @ 120Hz
Mount :
Through Hole
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Series :
ML
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
234mA @ 10kHz
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
195mA
Polarization :
Polar
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Life (Hours) :
5000 hours
Lead Pitch :
3.5052mm
Datasheets
16ML330MEFCTA8X9
Rubycon 16ML330MEFCTA8X9
ML 330μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 195mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can