16KEVD10BBSW
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
16KEVD10BBSW
Manufacturer
TE Connectivity Corcom Filters
Description
KEV 16A 2S SP WYE BS 520 VAC
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
TE Connectivity Corcom Filters
Product Category :
Power Line Filter Modules
Package :
Box
Current :
16 A
Frequency - Operating :
50/60Hz
Voltage Rating :
520VAC
Termination Style :
Terminal Block
Series :
KEV-BS
Voltage - Rated AC :
520V
Configuration :
Two Stage
Current Rating :
16A
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Base Product Number :
16KEVD10
Applications :
GENERAL PURPOSE
Approval Agency :
CSA, UL
Filter Type :
Three Phase (Wye)
Mounting Type :
Chassis Mount
Product Status :
Active
Datasheets
16KEVD10BBSW
TE Connectivity Corcom Filters 16KEVD10BBSW
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CORD 18AWG 5-15P - 320-C13 7.50'
    POWER CONN ASSY P SER 2 6" WIRE
    POWER ENTRY MOD M SER 8.5" LEADS
    GA310 DA PLUG ASSY=F6824
    CABLE ASSEMBLY 4POS W/6" LEAD
Catalog related products
  • SCHURTER
    LINE FILTER 125/250VAC 6.5A TH
  • XP Power
    EMC FILTER, CHASSIS MOUNT, ITE,
  • Delta Electronics
    LINE FILTER 115/250VAC 3A CHAS
  • Delta Electronics
    LINE FILTER 75VAC 7A SMD
  • Schaffner EMC, Inc.
    LINE FILTER 250VAC 3A TH