15KPA90A
Mfr.Part #
15KPA90A
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Description
TVS DIODE 90VWM 145.6VC P600
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Surge Current :
103A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Reverse Standoff Voltage :
90V
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
2
Configuration :
Through Hole
Diode Element Material :
SILICON
Termination :
Axial
Polarity :
Unidirectional
Power Dissipation-Max :
8W
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Power - Peak Pulse :
15000W 15kW
Applications :
GENERAL PURPOSE
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Supply Voltage :
90V
Voltage - Breakdown (Min) :
100.5V
Number of Unidirectional Channels :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Pins :
Zener
Factory Lead Time :
18 Weeks
Pbfree Code :
No
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
No
Terminal Form :
Wire
Breakdown Voltage :
100V
Clamping Voltage :
145.6V
Peak Pulse Power :
15kW