15KP110A-TP
Mfr.Part #
15KP110A-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
R6, Axial
Description
TVS DIODE 110VWM 178VC R6
Stock
498
In Stock :
498
Manufacturer :
EAR99
Published :
2007
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Form :
Wire
Unidirectional Channels :
Isolated
Surface Mount :
2
Voltage - Breakdown (Min) :
122V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Configuration :
Single
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
110V
Additional Feature :
PRSM-MIN, UL RECOGNIZED
Package / Case :
R6, Axial
Number of Elements :
1
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
178V
GENERAL PURPOSE
Power Dissipation-Max :
8W