15KPA60CA
Mfr.Part #
15KPA60CA
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Description
TVS DIODE 60VWM 97.4VC P600
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Reverse Standoff Voltage :
60V
Package / Case :
P600, Axial
Diode Element Material :
SILICON
JESD-609 Code :
e3
Series :
15KPA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Form :
Wire
Leakage Current :
2µA
Test Current :
5mA
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
60V
Number of Channels :
1
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Case Connection :
Isolated
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
18 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Peak Pulse Power :
15kW
Through Hole
Max Surge Current :
154A
Peak Pulse Current :
155A
Published :
Operating Supply Voltage :
60V
GENERAL PURPOSE
Number of Pins :
Configuration :
No
Breakdown Voltage :
66.7V
Power Dissipation :
1.5kW
Polarity :
Bidirectional
Max Breakdown Voltage :
73.4V
Mount :
Through Hole
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Reverse Breakdown Voltage :
67V
Termination :
Axial
Clamping Voltage :
97.4V
Power - Peak Pulse :
15000W 15kW