1331-101J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1331-101J
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
2-SMD
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 100NH 670MA 100MOHM SM
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Packing Method :
TR, 13 INCH
Published :
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Radiation Hardening :
No
Current Rating :
670mA
Pbfree Code :
No
Package / Case :
2-SMD
Max DC Current :
670mA
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Functions :
1
Depth :
3.18mm
HTS Code :
Frequency - Self Resonant :
490MHz
Shielding :
yes
Height :
3.68mm
DC Resistance (DCR) :
100mOhm Max
Tolerance :
±5%
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Q Factor :
45
Case/Size Code :
JESD-609 Code :
e0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.313Lx0.115W 7.95mmx2.92mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Quality Factor-Min (at L-nom) :
45
Test Frequency :
25MHz
Height Seated (Max) :
0.145 3.68mm
Series :
Material - Core :
Iron
Q @ Freq :
45 @ 25MHz
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Inductance :
100nH
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Mount :
Surface Mount
Datasheets
1331-101J
1331-101J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD