127ALG050MGBJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
127ALG050MGBJ
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 120UF 20% 50V T/H
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Ripple Current @ High Frequency :
3.1A @ 100kHz
Voltage - Rated :
50V
Ripple Current :
3.1A
Type :
Polymer
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
155mA @ 120Hz
Capacitance :
120μF
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
Automotive
Factory Lead Time :
22 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Life (Hours) :
2000 hours
Reach Compliance Code :
Unknown
Polarity :
Polar
ESR (Equivalent Series Resistance) :
25mOhm
Lead Pitch :
5.0038mm
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.532 13.50mm
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Series :
ALG
Datasheets
127ALG050MGBJ
Cornell Dubilier Electronics 127ALG050MGBJ
120μF ±20% Radial, Can 0.532 13.50mm Bulk 25mOhm ALG Through Hole Polymer Automotive