125SH-C-07-TS
Mfr.Part #
125SH-C-07-TS
Description
CONN HEADER VERT 7POS 1.25MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Body Depth :
0.205 inch
1 (Unlimited)
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Contact Finish - Mating :
Tin
Contact Resistance :
30mOhm
Dielectric Withstanding Voltage :
500VAC V
Number of Positions :
7
Mating Contact Pitch :
0.049 inch
RoHS Compliant
Voltage - Rated :
250VDC
Plating Thickness :
FLASH inch
Board Mounting Option :
PEG
Contact Type :
Male Pin
Number of Positions Loaded :
All
Connector Type :
Header
JESD-609 Code :
e3
Contact Length - Post :
0.091 2.30mm
Number of Rows :
1
Number Of PCB Rows :
1
Insulation Color :
Beige
Insulation Height :
0.181 4.60mm
Contact Shape :
Square
Mounting Type :
Through Hole
Style :
Board to Cable/Wire
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Pitch - Mating :
0.049 1.25mm
Insulation Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Termination :
Solder
Reference Standard :
UL, CSA
ECCN Code :
EAR99
Series :
125SH
Reach Compliance Code :
Compliant
Additional Feature :
RoHS Compliant
Number of Conductors :
ONE
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Material :
Brass
Current Rating (Amps) :
1A AC/DC
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Datasheets
125SH-C-07-TS
125SH Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polyamide (PA66), Nylon 6/6 7-Position Board to Cable/Wire 0.181 4.60mm Height