1210D560J202KHT
Mfr.Part #
1210D560J202KHT
Description
CAP CER 56PF 2KV C0G/NP0 1210
Size / Dimension :
0.125Lx0.060W 3.18mmx1.52mm
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Capacitance :
56pF
Tolerance :
±5%
Thickness (Max) :
0.065 1.65mm
Voltage - Rated :
2000V 2kV
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
1210D560J202KHT
Knowles Precision 1210D560J202KHT
56pF 2000V 2kV Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.125Lx0.060W 3.18mmx1.52mm -55°C~200°C High Temperature Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
1210D560J202KHT Overview
Programs on this device are of 0.125Lx0.060W 3.18mmx1.52mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.
1210D560J202KHT Features
a size/dimension of 0.125Lx0.060W 3.18mmx1.52mm