1210CC103KAT9A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1210CC103KAT9A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 630V X7R 1210
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packaging :
Bulk
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±10%
Published :
Temperature Coefficient :
X7R
Size / Dimension :
0.130Lx0.098W 3.30mmx2.50mm
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Depth :
2.5mm
Length :
3.2mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
1.7mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Characteristics Code :
X7R
Voltage - Rated DC :
600V
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Multilayer :
yes
Number of Terminations :
2
Capacitance :
10000pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness :
1.7018mm
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C