1210AC682KAT1A
Mfr.Part #
1210AC682KAT1A
Description
CAP CER 6800PF 1KV X7R 1210
Temperature Coefficient :
X7R
Height :
1.8034mm
Dielectric Material :
Ceramic
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Length :
3.3mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Tolerance :
±10%
Capacitance :
6800pF
Factory Lead Time :
18 Weeks
Thickness :
1.7018mm
Depth :
2.5mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
1kV
HTS Code :
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Size / Dimension :
0.130Lx0.098W 3.30mmx2.50mm
Datasheets
1210AC682KAT1A
KYOCERA AVX 1210AC682KAT1A
6800pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.130Lx0.098W 3.30mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
1210AC682KAT1A Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.130Lx0.098W 3.30mmx2.50mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 1kV, it can be operated with a voltage of rated DC.
1210AC682KAT1A Features
a size/dimension of 0.130Lx0.098W 3.30mmx2.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV