1210AC102MAT3A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1210AC102MAT3A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 1KV X7R 1210
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Height :
1.7mm
Thickness :
1.7018mm
Capacitance :
1000pF
Depth :
2.5mm
Voltage - Rated DC :
1kV
Published :
Case Code (Imperial) :
ECCN Code :
EAR99
Weight :
15.989131mg
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Multilayer :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Temperature Characteristics Code :
X7R
Tolerance :
±20%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Length :
3.3mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Lead Free :
Lead Free
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
Ceramic
Feature :
High Voltage
Size / Dimension :
0.130Lx0.098W 3.30mmx2.50mm
Temperature Coefficient :
X7R
Packing Method :
TR, 13 INCH
Radiation Hardening :
No
Termination :
SMD/SMT
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm