1210AA221KAT1A
Mfr.Part #
1210AA221KAT1A
Description
CAP CER 220PF 1KV NP0 1210
Depth :
2.5mm
Capacitance :
220pF
2
Dielectric :
C0G
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Thickness :
1.7018mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Size / Dimension :
0.130Lx0.098W 3.30mmx2.50mm
Voltage - Rated DC :
1kV
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
1.7018mm
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Length :
3.3mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Datasheets
1210AA221KAT1A
KYOCERA AVX 1210AA221KAT1A
220pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.130Lx0.098W 3.30mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
1210AA221KAT1A Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.130Lx0.098W 3.30mmx2.50mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 1kV.
1210AA221KAT1A Features
a size/dimension of 0.130Lx0.098W 3.30mmx2.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV