1210AA101MAT1A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1210AA101MAT1A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 1KV NP0 1210
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±20%
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
High Voltage
Voltage - Rated DC :
1kV
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Length :
3.3mm
Height :
1.7mm
Lead Free :
Lead Free
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Published :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Depth :
2.5mm
Thickness :
1.7018mm
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.130Lx0.098W 3.30mmx2.50mm
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Temperature Characteristics Code :
C0G
Packing Method :
TR, 7 INCH
HTS Code :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Multilayer :
yes
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Radiation Hardening :
No
Dielectric :
C0G
Number of Terminations :
2
Capacitance :
100pF
Pbfree Code :
yes
Datasheets
1210AA101MAT1A
KYOCERA AVX 1210AA101MAT1A
100pF Ceramic Capacitor ±20% C0G NP0 0.130Lx0.098W 3.30mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
1210AA101MAT1A Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.130Lx0.098W 3.30mmx2.50mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.Powered by voltage of 1kV, it can be operated with a voltage of rated DC.
1210AA101MAT1A Features
a size/dimension of 0.130Lx0.098W 3.30mmx2.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV