12103D226MAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
12103D226MAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 22UF 25V X5R 1210
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dissipation Factor :
12.5 %
JESD-609 Code :
e3
Number of Pins :
2
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Depth :
2.5mm
Insulation Resistance :
10GOhm
Number of Terminations :
2
Published :
Voltage - Rated DC :
25V
Capacitance :
22µF
Case Code (Imperial) :
Temperature Characteristics Code :
X5R
Mount :
PCB, Surface Mount
Dielectric Material :
Ceramic
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Thickness (Max) :
0.110 2.79mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
2.79mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness :
2.794mm
REACH SVHC :
No SVHC
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
16 Weeks
Temperature Coefficient :
X5R
Multilayer :
yes
Voltage :
25V
Case Code (Metric) :
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
12103D226MAT2A
Introducing Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 12103D226MAT2A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:2, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C~85°C, Number of Terminations:2, Voltage:25V, Package / Case:1210 (3225 Metric), 12103D226MAT2A pinout, 12103D226MAT2A datasheet PDF, 12103D226MAT2A amp .Beyond Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 12103D226MAT2A ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KYOCERA AVX 12103D226MAT2A
22μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)