12103D226KAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
12103D226KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 22UF 25V X5R 1210
Stock
231
In Stock :
231
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Free :
Lead Free
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
2.5mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness (Max) :
0.110 2.79mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Multilayer :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Case Code (Metric) :
3225
Mount :
Surface Mount
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
ECCN Code :
EAR99
Height :
2.79mm
Temperature Characteristics Code :
X5R
Radiation Hardening :
No
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Number of Pins :
2
Pbfree Code :
yes
Published :
2001
Dielectric Material :
Ceramic
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Tolerance :
±10%
Thickness :
2.794mm
Capacitance :
22µF
Contact Plating :
Tin
Voltage - Rated DC :
25V
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
X5R
Datasheets
12103D226KAT2A
KYOCERA AVX 12103D226KAT2A
22μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)