10YK330MEFC6.3X11
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10YK330MEFC6.3X11
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Packaging :
Bulk
Series :
YK
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Polarization :
Polar
Capacitance :
330µF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Mounting Type :
Through Hole
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
310mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
372mA @ 10kHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Package / Case :
Radial, Can
Voltage - Rated :
10V
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Datasheets
10YK330MEFC6.3X11
Rubycon 10YK330MEFC6.3X11
YK 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar Radial, Can