10SEV33M5X5.5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10SEV33M5X5.5
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Shape :
Flat
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Tin/Bismuth (Sn/Bi)
Tan Delta :
0.22
Applications :
Automotive
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Voltage - Rated :
10V
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
JESD-609 Code :
e6
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Number of Terminations :
2
Life (Hours) :
2000 hours
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
Surface Mount Land Size :
0.209Lx0.209W 5.30mmx5.30mm
Leakage Current :
0.0033mA
Ratings :
AEC-Q200
ECCN Code :
EAR99
Polarization :
Polar
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current :
43mA
Factory Lead Time :
16 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
43mA @ 120Hz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
33μF
Size Code :
Series :
SEV
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Datasheets
10SEV33M5X5.5
Rubycon 10SEV33M5X5.5
SEV 33μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 43mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - SMD