10ETF04S
Mfr.Part #
10ETF04S
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
DIODE GEN PURP 400V 10A D2PAK
Reverse Voltage :
400V
Supplier Device Package :
TO-263AB (D2PAK)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 400V
Min Operating Temperature :
-40°C
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Package / Case :
Max Operating Temperature :
150°C
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
400V
Mount :
Surface Mount
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Max Surge Current :
160A
Base Part Number :
10ETF04
Average Rectified Current :
10A
Element Configuration :
Common Anode
Max Reverse Voltage (DC) :
400V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 10A
Current - Average Rectified (Io) :
10A
Datasheets
10ETF04S
Vishay 10ETF04S
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.2V @ 10A -40°C~150°C 100μA @ 400V Tube TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
10ETF04S Overview
An acceptable reverse voltage would be 400V.As a result, this device has a rectified current of 10A volts on average.There is no maximum value for 160A surge current.Based on the data charts in the datasheets, the peak reverse is 100μA.
10ETF04S Features
an average rectified current of 10A volts
the peak reverse is 100μA
10ETF04S Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
10ETF04S applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB