10ETF02FP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10ETF02FP
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-220-2 Full Pack
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 200V 10A TO220FP
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Package / Case :
TO-220-2 Full Pack
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 10A
Recovery Time :
145 ns
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
200V
Reverse Voltage :
200V
Element Configuration :
Single
Mount :
Through Hole
Average Rectified Current :
10A
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Max Surge Current :
160A
Current - Average Rectified (Io) :
10A
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Base Part Number :
10ETF02
Min Operating Temperature :
-40°C
Peak Reverse Current :
100μA
Max Reverse Voltage (DC) :
200V
Max Operating Temperature :
150°C
Reverse Recovery Time :
145 ns
Published :
Diode Type :
Standard
Packaging :
Tube
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 200V
Supplier Device Package :
TO-220AC Full Pack
Datasheets
10ETF02FP
Vishay 10ETF02FP
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.2V @ 10A -40°C~150°C 100μA @ 200V Tube TO-220-2 Full Pack Through Hole
10ETF02FP Overview
200V is a reasonable reverse voltage.There is an average rectified current of 10A volts for this device.160A is the maximum value of surge current that can be used.In the datasheets, the peak reverse is 100μA, as indicated by the data chart.
10ETF02FP Features
an average rectified current of 10A volts
the peak reverse is 100μA
10ETF02FP Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
10ETF02FP applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB