10AS048E2F29E2SG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10AS048E2F29E2SG
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
780-BBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.5GHZ 780FBGA
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
System On Chip (SoC)
Connectivity :
EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
Terminal Position :
BOTTOM
Series :
Arria 10 SX
Number of Logic Cells :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Surface Mount :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Peripherals :
DMA, POR, WDT
Height Seated (Max) :
3.35mm
Width :
29mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.87V
Terminal Form :
Ball
Length :
29mm
RAM Size :
256KB
Number of Outputs :
360
Supply Voltage-Max (Vsup) :
0.93V
Primary Attributes :
FPGA - 480K Logic Elements
Speed :
1.5GHz
Number of Inputs :
360
Number of I/O :
Supply Voltage :
0.9V
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
HTS Code :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Terminal Pitch :
1mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Packaging :
Tray
Architecture :
MCU, FPGA
Number of Terminations :
780
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Package / Case :
780-BBGA, FCBGA
Operating Temperature :
0°C~100°C TJ