10AS032H3F35E2SG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10AS032H3F35E2SG
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
1152-BBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.5GHZ 1152FBGA
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
System On Chip (SoC)
Packaging :
Tray
Terminal Pitch :
1mm
Terminal Form :
Ball
Number of Inputs :
384
Peripherals :
DMA, POR, WDT
JESD-30 Code :
S-PBGA-B1152
Number of I/O :
384
Height Seated (Max) :
3.5mm
Width :
35mm
Number of Outputs :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Architecture :
MCU, FPGA
Power Supplies :
0.9V
RAM Size :
256KB
Terminal Position :
BOTTOM
Speed :
1.5GHz
Surface Mount :
yes
Supply Voltage-Max (Vsup) :
0.93V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Qualification Status :
Not Qualified
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Series :
Arria 10 SX
Package / Case :
1152-BBGA, FCBGA
Core Processor :
Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
Connectivity :
EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
RoHS Status :
RoHS Compliant
Primary Attributes :
FPGA - 320K Logic Elements
Length :
35mm
Number of Logic Cells :
Operating Temperature :
0°C~100°C TJ
HTS Code :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.87V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Supply Voltage :
0.9V
Datasheets
10AS032H3F35E2SG
Altera (Intel) 10AS032H3F35E2SG
0°C~100°C TJ System On Chip Arria 10 SX Series 384 I/O 0.9V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
There are Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processors in this SoC.This system on a chip is packaged as 1152-BBGA, FCBGA by the manufacturer.As this SoC chip has 256KB RAM implemented, it provides reliable performance to its users.In terms of internal architecture, this SoC design uses the MCU, FPGA method.The Arria 10 SX series contains this system on chip SoC.It is expected that this SoC meaning will operate at 0°C~100°C TJ on average.There is one thing to note about this SoC security: it combines FPGA - 320K Logic Elements.In the state-of-the-art Tray package, this SoC system on a chip is housed.This SoC part has a total of 384 I/Os.A power supply with a 0.9V rating is recommended.There is no safe voltage for the SoCs wireless above 0.93V.Power supply should be at least 0.87V.A re-configurable FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be used for a variety of designing purposes.Using this SoC chip, you have the option of having 384 outputs.There is 0.9V power supply required for system on chip.There are 384 inputs available on the SoC chip.320000 logic cells are present in logic system on chips.