10AS032H2F35I1SG
Mfr.Part #
10AS032H2F35I1SG
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.5GHZ 1152FBGA
Supply Voltage-Max (Vsup) :
0.93V
Width :
35mm
Height Seated (Max) :
3.5mm
Terminal Pitch :
1mm
Speed :
1.5GHz
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Supply Voltage :
0.9V
Primary Attributes :
FPGA - 320K Logic Elements
JESD-30 Code :
S-PBGA-B1152
Length :
35mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.87V
1152-BBGA, FCBGA
Datasheets
10AS032H2F35I1SG
Altera (Intel) 10AS032H2F35I1SG
-40°C~100°C TJ System On Chip Arria 10 SX Series 384 I/O 0.9V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
A core processor Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ is embedded in this SoC.It has been assigned a package 1152-BBGA, FCBGA by its manufacturer for this system on a chip.This SoC chip is equipped with 256KB RAM and guarantees reliable performance to the user.The internal architecture of this SoC design utilizes the MCU, FPGA technique.Arria 10 SX is the series number of this system on chip SoC.In general, this SoC meaning should operate at a temperature of -40°C~100°C TJ on a regular basis.This SoC security combines FPGA - 320K Logic Elements and that is something to note.This SoC system on a chip has been designed in a state-of-the-art Tray package.This SoC part contains a total of 384 I/Os in total.A power supply with a 0.9V voltage rating should be utilized when using this system on chip SoC.It is considered hazardous to operate the SoCs wireless with a voltage higher than 0.93V.As a minimum, the power supply of the SoC system on a chip needs to be 0.87V.The configuration of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be adapted to meet the needs of different design projects.