10AS027H2F35E2SG
Mfr.Part #
10AS027H2F35E2SG
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.5GHZ 1152FBGA
Height Seated (Max) :
3.5mm
Terminal Pitch :
1mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
0.87V
Supply Voltage :
0.9V
Power Supplies :
0.9V
Arria 10 SX
Factory Lead Time :
8 Weeks
Speed :
1.5GHz
Width :
35mm
Operating Temperature :
0°C~100°C TJ
Length :
35mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
0.93V
Datasheets
10AS027H2F35E2SG
Altera (Intel) 10AS027H2F35E2SG
0°C~100°C TJ System On Chip Arria 10 SX Series 384 I/O 0.9V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
A core processor(s) Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ is integrated into this SoC.According to the manufacturer, this system on a chip has a package of 1152-BBGA, FCBGA.With 256KB RAM implemented, this SoC chip provides users with a high level of performance.The SoC design uses MCU, FPGA architecture for its internal architecture.Arria 10 SX is the series in which this system on chip SoC falls under.As a rule of thumb, the average operating temperature for this SoC meaning should be 0°C~100°C TJ.This SoC security combines FPGA - 270K Logic Elements, an important feature to keep in mind.Featured in the state-of-the-art Tray package, this SoC system on a chip provides outstanding performance.384 I/Os are available in this SoC part.As a rule of thumb, it is advised to use a power supply with a value of 0.9V.The SoCs wireless cannot operate at a voltage greater than 0.93V because it is considered unsafe for the application.If it has at least a 0.87V volt power supply, it can work fine.Depending on your specific needs, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be re-configured.There is the option to have 384 outputs on this SoC chip.As far as power supplies are concerned, system on chip requires 0.9V.Inputs are available on the SoC chip in the number of 384.There are 270000 logic cells in the logic system on chips.