107TTA063M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
107TTA063M
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Axial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 63V AXIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Custom Capabilities :
Tape and Reel/Ammo Pack, Epoxy Ends
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
100μF
JESD-609 Code :
e3
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.658Ohm @ 120Hz
Ripple Current :
260mA
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Terminal Shape :
Wire
Leakage Current :
0.189mA
Published :
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
±20%
Life (Hours) :
2000 hours
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
22 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mount :
PCB, Through Hole
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current @ High Frequency :
397.8mA @ 50kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
260mA @ 120Hz
Applications :
GENERAL PURPOSE
REACH SVHC :
No SVHC
Polarization :
Polar
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
Axial, Can
Tan Delta :
0.1
Height :
20mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
TTA
Voltage - Rated DC :
63V
Size / Dimension :
0.315Diax0.787L 8.00mmx20.00mm
Diameter :
8mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Datasheets
107TTA063M
Cornell Dubilier Electronics 107TTA063M
TTA 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 260mA 0.315Diax0.787L 8.00mmx20.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can