106RSS016M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
106RSS016M
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Spacing :
0.059 1.50mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±20%
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Radial, Can
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitance :
10μF
Polarization :
Polar
Voltage - Rated DC :
16V
Terminal Shape :
Wire
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Pitch :
1.4986mm
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
22 Weeks
Mount :
PCB, Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Custom Capabilities :
Tape and Reel/Ammo Pack, Cut/Formed Leads
Packaging :
Bulk
Diameter :
500μm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Number of Terminations :
2
Dissipation Factor :
0.17 %
Published :
Series :
RSS
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Life (Hours) :
1000 hours
Ripple Current :
40mA
Ripple Current @ Low Frequency :
40mA @ 120Hz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Applications :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
ESR (Equivalent Series Resistance) :
28.184Ohm @ 120Hz
Leakage Current :
0.005mA
Lead Length :
15mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Datasheets
106RSS016M
Cornell Dubilier Electronics 106RSS016M
RSS 10μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 40mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~85°C Polar 1.4986mm Radial, Can