104SML050MD4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
104SML050MD4
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V SMD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Size Code :
Package / Case :
Radial, Can - SMD
JESD-609 Code :
e3
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Applications :
Bypass, Decoupling
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
3.2mA @ 120Hz
Series :
SML
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
0.1μF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tan Delta :
0.12
Leakage Current :
0.003mA
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Polarization :
Polar
Ripple Current @ High Frequency :
4.8mA @ 100kHz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Published :
Factory Lead Time :
22 Weeks
Surface Mount Land Size :
0.169Lx0.169W 4.30mmx4.30mm
Height Seated (Max) :
0.220 5.60mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Voltage - Rated :
50V
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
Flat
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1989.44Ohm @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Datasheets
104SML050MD4
Cornell Dubilier Electronics 104SML050MD4
SML 0.1μF Capacitor ±20% Bulk Surface Mount 0.157Dia 4.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - SMD