10061913-120PLF
Mfr.Part #
10061913-120PLF
Description
CONN PCI EXP FMALE 36POS 0.039
Product Category :
Edgeboard Connectors
Card Type :
PCI Express™
Connector Type :
Cantilever
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Pins :
36
Card Thickness :
0.062 1.57mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Color :
Black
Termination :
Solder
Mount :
Surface Mount
Contact Type :
Cantilever
Housing Material :
Nylon
Factory Lead Time :
10 Weeks
Pitch :
0.039 1.00mm
Read Out :
Dual
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
85°C
Mounting Type :
Surface Mount
Material - Insulation :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Contact Finish Thickness :
Flash
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Positions :
36
Operating Temperature :
-55°C~85°C