10061913-110MLF
Mfr.Part #
10061913-110MLF
Description
CONN PCI EXP FMALE 36POS 0.039
Product Category :
Edgeboard Connectors
Number of Pins :
36
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Mount :
Surface Mount
Orientation :
Straight
Material - Insulation :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Gold
Min Operating Temperature :
-55°C
Termination :
Solder
RoHS Status :
RoHS Compliant
Gender :
FEMALE
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Type :
Cantilever
Pitch :
0.039 1.00mm
Card Thickness :
0.062 1.57mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Finish Thickness :
15.0μin 0.38μm
Number of Positions :
36
Feature :
Board Guide, Locking Ramp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Max Operating Temperature :
85°C