10-1200-LPI
Mfr.Part #
10-1200-LPI
Manufacturer
Signal Transformer
Description
PWR XFMR SEMI-TORO 12VA TH
Manufacturer :
Signal Transformer
Product Category :
Power Transformers
Approval Agency :
UL; CSA; TUV
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Isolation :
4000Vrms
Termination :
PC Pin
Type :
Semi-Toroidal
Series :
LPI
Max Power Dissipation :
12W
Voltage - Primary :
115V 230V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Power :
12W
Output Voltage 1 :
5V
Mount :
Through Hole
Frequency :
60Hz
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 5V Series 10V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Primary Winding(s) :
Dual
Size / Dimension :
66.80mm Lx55.60mm W
Number of Contacts :
8
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
26.60mm
Number of Secondary Winding :
2
VA Rating :
12 VA
Current - Output (Max) :
Parallel 2.4A Series 1.2A
Max Output Current :
1.2A
Termination Style :
PC Pin
Center Tap :
No
Power - Max :
12VA
Weight :
0.75lb 340.19g
Width :
55.6mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Published :
Datasheets
10-1200-LPI
Signal Transformer 10-1200-LPI
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V