1.5KE91CA
Mfr.Part #
1.5KE91CA
Manufacturer
Rectron USA
Description
TVS DIODE 91VWM 125VC 1.5KE
Manufacturer :
Rectron USA
Zener
Clamping Voltage :
125V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Direction :
Bidirectional
Surface Mount :
No
Pbfree Code :
No
Factory Lead Time :
19 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Dissipation-Max :
6.5W
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Number of Pins :
Through Hole
Peak Pulse Current :
12.2A
Additional Feature :
UL RECOGNIZED, EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Bidirectional Channels :
1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
Configuration :
Single
Breakdown Voltage :
86.5V
Pin Count :
Reverse Standoff Voltage :
77.8V
JESD-609 Code :
e3
Peak Pulse Power :
1.5kW
Max Junction Temperature (Tj) :
175°C
Series :
1.5KE
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
125V
Isolated
Height :
5.3mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW