1.5KE82CA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1.5KE82CA
Manufacturer
Rectron USA
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 82VWM 113VC 1.5KE
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Mounting Type :
Through Hole
Diode Element Material :
SILICON
Power Dissipation-Max :
6.5W
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
70.1V
Power Line Protection :
No
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
13.5A
Surface Mount :
No
Package / Case :
DO-201AA, DO-27, Axial
Additional Feature :
UL RECOGNIZED, EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
Bidirectional Channels :
1
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Case Connection :
Isolated
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Configuration :
Single
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
Pin Count :
2
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
19 Weeks
Number of Terminations :
2
Type :
Zener
Polarity :
Bidirectional
Series :
1.5KE
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
Breakdown Voltage :
77.9V
Terminal Form :
Wire
Number of Elements :
1
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
113V