1.5KE56CA
Mfr.Part #
1.5KE56CA
Manufacturer
Rectron USA
Description
TVS DIODE 56VWM 77VC 1.5KE
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Reverse Breakdown Voltage :
53.2V
Breakdown Voltage :
53.2V
EAR99
Length :
9.5mm
ESD Protection :
yes
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
19 Weeks
Clamping Voltage :
77V
Tape and Reel (TR)
REACH SVHC :
No SVHC
Max Breakdown Voltage :
58.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
77V
Peak Pulse Power :
1.5kW
Element Configuration :
Single
Bidirectional Channels :
1
Number of Pins :
Through Hole
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Termination :
Axial
Diameter :
5.3mm
Leakage Current :
1μA
Operating Supply Voltage :
47.8V
Test Current :
1mA
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Diode Element Material :
SILICON
Series :
1.5KE
Pin Count :
Pbfree Code :
No
Power Dissipation :
1.5kW
Max Power Dissipation :
1.5kW
Direction :
Bidirectional
Additional Feature :
UL RECOGNIZED, EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
Peak Pulse Current :
19.7A
Applications :
GENERAL PURPOSE
Max Surge Current :
19.7A
Mount :
Through Hole
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Reverse Standoff Voltage :
47.8V