1.5KE43CA
Mfr.Part #
1.5KE43CA
Manufacturer
Rectron USA
Description
TVS DIODE 43VWM 59.3VC 1.5KE
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Breakdown Voltage :
40.9V
Clamping Voltage :
59.3V
Diameter :
5.3mm
Length :
9.5mm
Max Surge Current :
25.6A
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
59.3V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Power Line Protection :
No
Series :
1.5KE
Direction :
Bidirectional
Reverse Standoff Voltage :
36.8V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Terminal Form :
Wire
Pbfree Code :
DO-201AA, DO-27, Axial
Factory Lead Time :
19 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Elements :
1
JESD-609 Code :
e3
Power Dissipation :
1.5kW
Number of Pins :
2
Configuration :
Single
Max Power Dissipation :
6.5W
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Additional Feature :
UL RECOGNIZED, EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
Max Breakdown Voltage :
45.2V
Number of Terminations :
2
Reverse Breakdown Voltage :
40.9V
Number of Channels :
1
Termination :
Axial
Operating Supply Voltage :
36.8V
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Peak Pulse Power :
1.5kW
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Lead Free :
Lead Free
Zener
Test Current :
1mA
Diode Element Material :
SILICON
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Peak Pulse Current :
25.6A