1.5KE200CA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1.5KE200CA
Manufacturer
Rectron USA
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 200VWM 274VC 1.5KE
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Max Breakdown Voltage :
210V
Peak Pulse Current :
5.5A
Max Surge Current :
5.5A
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Terminal Form :
Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
DO-201AA, DO-27, Axial
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
19 Weeks
Number of Channels :
1
Pbfree Code :
No
Diode Element Material :
SILICON
Number of Elements :
1
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
274V
Direction :
Bidirectional
Number of Pins :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Clamping Voltage :
274V
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Series :
1.5KE
Test Current :
1mA
Termination :
Axial
Additional Feature :
UL RECOGNIZED, EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
Mount :
Through Hole
Type :
Zener
Reverse Breakdown Voltage :
190V
Mounting Type :
Through Hole
Power Dissipation :
1.5kW
Power Line Protection :
No
Reverse Standoff Voltage :
171V
Peak Pulse Power :
1.5kW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Leakage Current :
1μA
Operating Supply Voltage :
171V
Element Configuration :
Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Connection :
Isolated
Length :
9.4996mm
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
ESD Protection :
yes
Pin Count :
2
Bidirectional Channels :
JESD-609 Code :
e3
Breakdown Voltage :
190V
Lead Free :
Lead Free
REACH SVHC :
No SVHC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Power Dissipation :
6.5W
Number of Terminations :
Diameter :
5.3mm