1.5KE160A
Mfr.Part #
1.5KE160A
Manufacturer
Rectron USA
Description
TVS DIODE 160VWM 219VC 1.5KE
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Pin Count :
2
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Elements :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Length :
9.5mm
Reverse Breakdown Voltage :
152V
Additional Feature :
UL RECOGNIZED, EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
Unidirectional Channels :
1
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Reverse Standoff Voltage :
136V
Configuration :
Single
Power Dissipation :
1.5kW
Pbfree Code :
No
Max Breakdown Voltage :
168V
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
160V
Direction :
Unidirectional
Number of Terminations :
2
Power Rating :
1.5kW
Package / Case :
DO-201AA, DO-27, Axial
Leakage Current :
1μA
JESD-609 Code :
e3
Max Surge Current :
6.9A
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
20 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Peak Pulse Current :
6.9A
Type :
Zener
Power Line Protection :
No
Diameter :
5.3mm
Voltage :
160V
Terminal Form :
Wire
Number of Pins :
Diode Element Material :
SILICON
Series :
1.5KE
Current :
71A
Case Connection :
Isolated
Clamping Voltage :
219V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Axial
Peak Pulse Power :
1.5kW
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Breakdown Voltage :
144V
Operating Supply Voltage :
136V
Test Current :
1mA
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
1.5KE160A
Introducing Rectron USA 1.5KE160A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~175°C TJ, Number of Terminations:2, Package / Case:DO-201AA, DO-27, Axial, Type:Zener, Voltage:160V, Number of Pins:2, Mounting Type:Through Hole, 1.5KE160A pinout, 1.5KE160A datasheet PDF, 1.5KE160A amp .Beyond Rectron USA 1.5KE160A ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.