1.5KE110C
Mfr.Part #
1.5KE110C
Manufacturer
Rectron USA
Description
TVS DIODE 110VWM 158VC 1.5KE
Manufacturer :
Rectron USA
Zener
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
UL RECOGNIZED, EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Number of Elements :
1
Termination :
Axial
Reverse Breakdown Voltage :
105V
Peak Pulse Current :
10A
Series :
1.5KE
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
152V
Bidirectional Channels :
1
Clamping Voltage :
152V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pin Count :
2
Configuration :
Single
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Factory Lead Time :
19 Weeks
Peak Pulse Power :
1.5kW
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Diameter :
5.3mm
Power Dissipation-Max :
6.5W
Pbfree Code :
No
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Max Surge Current :
10A
Number of Channels :
Polarity :
Bidirectional
Leakage Current :
1μA
ECCN Code :
EAR99
Mount :
No
Operating Supply Voltage :
94V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Form :
Wire
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Length :
9.5mm
Test Current :
1mA
Breakdown Voltage :
105V
Case Connection :
Isolated
Number of Terminations :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Diode Element Material :
SILICON
Reverse Standoff Voltage :
94V