1.5CE15CA BK PBFREE
Mfr.Part #
1.5CE15CA BK PBFREE
Manufacturer
Central Semiconductor
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Description
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC DO201
Manufacturer :
Central Semiconductor
Product Category :
Package / Case :
DO-201AA, DO-27, Axial
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Packaging :
Bulk
Voltage - Breakdown (Min) :
14.3V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Type :
Zener
Mounting Type :
Through Hole
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
71A
Operating Temperature :
-65°C~175°C TJ
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
21.2V
Power Line Protection :
No
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
12.8V