0840CDMCCDS-4R7MC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0840CDMCCDS-4R7MC
Manufacturer
Sumida Corporation
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 4.7UH 7.3A 24MOHM SMD
Stock
417
In Stock :
417
Manufacturer :
Sumida Corporation
Product Category :
Fixed Inductors
Inductance :
4.7 µH
Packaging :
Reel
Size / Dimension :
0.319" L x 0.307" W (8.10mm x 7.80mm)
Sumida
Height :
4 mm
Features :
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Saturation (Isat) :
7A
Brand :
Sumida
Product Category :
Power Inductors - SMD
Length :
8.1 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Core Material :
Metal
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Package :
Cut Tape (CT)
Current Rating (Amps) :
7.3 A
Q @ Freq :
Product Type :
Fixed Inductors
Termination :
Standard
Height - Seated (Max) :
0.157" (4.00mm)
Product Status :
Active
Material - Core :
Metal
Ratings :
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
DC Resistance (DCR) :
24mOhm Max
Application :
Power
Core Type :
Molded
RoHS :
Details
Saturation Current :
7 A
Shielding :
Shielded
Termination Style :
SMD/SMT
Mounting Style :
PCB Mount
Supplier Device Package :
Product :
Power Inductors
Width :
7.8 mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Package / Case :
Nonstandard
Tolerance :
±20%
Type :
Molded
Series :
0840CDMCC/DS
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Frequency - Self Resonant :
Datasheets
0840CDMCCDS-4R7MC
Sumida Corporation 0840CDMCCDS-4R7MC
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD