0538-073-D-9.0-35
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0538-073-D-9.0-35
Manufacturer
CTS Corporation
Package / Case
Ceramic
Datasheet
Download
Description
CAP TRIMMER 9-35PF 100V CHAS MNT
Manufacturer :
CTS Corporation
Product Category :
Trimmers, Variable Capacitors
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
Mount :
Chassis Mount, Through Hole
Series :
538
Height :
7.88mm
Capacitance Range :
9pF~35pF
Adjustment Type :
Top
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Diameter :
9.53mm
Size / Dimension :
0.375Dia 9.53mm
Max Operating Temperature :
125°C
Mounting Type :
Chassis Mount
Package / Case :
Q @ Freq :
500 @ 1MHz
Height Seated (Max) :
0.275 6.99mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
100V
Datasheets
0538-073-D-9.0-35
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • EW Electronics
    CAP TRIMMER 3-10PF 500V SMD
  • EW Electronics
    CAP TRIMMER 3-10PF 500V SMD
  • Knowles Precision
    CAP TRIMMER 2-6PF 125V SMD
  • Knowles Precision
    CAP TRIMMER 2-6PF 125V SMD
    CAP TRIMMER 1.5-3PF 100V SMD