0538-073-B-2.5-11
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0538-073-B-2.5-11
Manufacturer
CTS Corporation
Description
CAP TRIM 2.5-11PF 200V CHAS MNT
Manufacturer :
CTS Corporation
Product Category :
Trimmers, Variable Capacitors
Height Seated (Max) :
0.275 6.99mm
Series :
538
Adjustment Type :
Top
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
GENERAL PURPOSE
Q @ Freq :
500 @ 1MHz
Voltage - Rated :
200V
Mounting Type :
Chassis Mount
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.375Dia 9.53mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance Range :
2.5pF~11pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
0538-073-B-2.5-11
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • EW Electronics
    CAP TRIMMER 3-10PF 500V SMD
  • EW Electronics
    CAP TRIMMER 3-10PF 500V SMD
  • Knowles Precision
    CAP TRIMMER 2-6PF 125V SMD
  • Knowles Precision
    CAP TRIMMER 2-6PF 125V SMD
    CAP TRIMMER 1.5-3PF 100V SMD