0402ZD104MAT2A
Mfr.Part #
0402ZD104MAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 10V X5R 0402
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
X5R
Applications :
GENERAL PURPOSE
Depth :
500μm
Thickness (Max) :
0.022 0.56mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Capacitance :
0.1μF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
0.56mm
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Surface Mount
Temperature Characteristics Code :
X5R
JESD-609 Code :
e3
Length :
1mm
Number of Pins :
2
Case Code (Metric) :
Width :
0.5mm
Dielectric Material :
Ceramic
Voltage - Rated DC :
10V
Multilayer :
yes
Contact Plating :
Tin
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Published :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness :
558.8μm
Datasheets
0402ZD104MAT2A
KYOCERA AVX 0402ZD104MAT2A
0.1μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)