04026D475MAT2A
Mfr.Part #
04026D475MAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0402
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
6.3V
Temperature Coefficient :
X5R
Factory Lead Time :
16 Weeks
CERAMIC CAPACITOR
Thickness (Max) :
0.028 0.71mm
Published :
Capacitance :
4.7μF
Mount :
Surface Mount
Length :
1mm
Tolerance :
±20%
Multilayer :
yes
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Width :
0.5mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Height :
0.71mm
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Number of Terminations :
2
Termination :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Temperature Characteristics Code :
X5R
Polarity :
NON-POLARIZED
Contact Plating :
Tin
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Datasheets
04026D475MAT2A
KYOCERA AVX 04026D475MAT2A
4.7μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)