04026A100KAT2A
Mfr.Part #
04026A100KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
CAP CER 10PF 6.3V NP0 0402
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Packing Method :
TR, 7 INCH
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
GENERAL PURPOSE
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
Depth :
500μm
Capacitance :
10pF
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
6.3V
Case Code (Imperial) :
Thickness :
558.8μm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Temperature Characteristics Code :
C0G
Published :
Dielectric :
C0G
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Lead Free :
Lead Free
Number of Pins :
2
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm